Robert J Rotella

Robert J Rotella – światowej sławy konsultant i sportowy psycholog. Bazując na sukcesie golfistów, dr Rotella teraz uczy i przekazuje plan jak obniżyć handicap, zapewniając, poprawę. Jego program do sukcesu w grze w golfa „swoich marzeń” powstał w oparciu o strategie, które okazały się skuteczne dla takich graczy jak: Tom Kite, Brad Faxon, Pat Bradley i Davis Love III, i jest podobnie stosowanych przez innych klientów Rotella, którzy są czołowych zawodnikami innych dyscyplin sportowych. Golfiści, którzy korzystali z jego pomocy to m.in. Padraig Harrington i Trevor Immelmann. Jego znane książki to „ Puttowanie z głowy”, „Golf twoich marzeń”, „Golf jest grą pewności siebie”, „Życie nie jest idealną grą” i „Golf nie jest grą perfekcji”.

Jest również twórcą 10 przykazań jak wygrać swój Major:

1.Uwierz, że możesz wygrać.

2. Nie daj się uwieść swoim wynikom.

3. Przygnębienie doprowadzi cię donikąd.

4. „Dokopuj” im cierpliwie.

5. Ignoruj nieprzewidziane porady golfowe(będziesz miał wielu dobrze życzących, zabroń im zanim cokolwiek powiedzą).

6. Musisz w pełni w siebie uwierzyć, aby być wolnym.

7. Pewny siebie myśli o tym, co chce, aby się zdarzyło; niepewny o tym, czego nie chce, aby się zdarzyło.

8. Zwizualizuj miejsce, gdzie chcesz, aby wylądowała piłka i spraw, aby nic nie zakłócało z tym miejscem połączenia. Bądź zdecydowany, oddany i czysty.

9. Bądź swoim najlepszym przyjacielem-jeśli spanikujesz nawet motyl zamieni się w demona.

10. Pokochaj swego wedge’ a i puttera oraz grę kijami kończącymi.

Rotella kładzie nacisk na psychikę. Nic nie mówi o technice, nie doradza jak grać na danym polu(wysoko, nisko itd.). Dla niego każdy strzał jest taki sam, jeśli tylko w głowie został on uderzony. Jeśli mamy jakieś psychiczne obawy to i tak nie wyjdzie, choćbyśmy jak najbardziej chcieli.

 

Dave Pelz

Dave Pelz – znany za swoje ekspertyzy krótkiej gry, a zwłaszcza puttingu. Biblia krótkiej gry D.P. była w 1999 r. bestsellerem wg New York Times, a D.P. został uznany przez Golf Digest jednym z 25 najbardziej wpływowych nauczycieli golfa. Przez wiele lat badał, co się dzieje z główką puttera podczas uderzenia. Spędził 3 lata zbierając i analizując dane z tysięcy rund i stwierdził, że 60-65 % gry to gra krótka. Wydał książki: „ 10 minut dziennie dla lepszego puttowania”, „ Puttuj jak pro” oraz „Biblia puttingu”. M.in. jest twórcą two balls.

 

Prezentuje typowo techniczne podejście do gry. Twierdzi, iż wszystkiego można się nauczyć i nie jest to dar od Boga.

Ja bardziej skłaniam się ku teoriom Rotella, ale żadna z teorii nie może istniej bez drugiej.

Lekcje puttowania zaczynam od podstawowych technicznych zasad – ustawienie, celowanie, uchwyt itd. I to jest raczej koniec techniki. Następnie osoba ma za zadanie trafić do dołka 7-8 piłek z odległości od 20 cm do metra. Chwila przerwy na korektę i wracamy do odbijania. Dłuższe, krótsze piłki. Później, jakiej jedno/dwa ćwiczenia np. krzyż lub zegar na krótkie putty. Następnie proszę, aby student spróbował jedną piłką trafić z różnych pozycji do różnych dołków starając się robić dwa putty. Na koniec mały konkurs puttowania na kilku dołkach.

 

Bardzo lubię kiedy studenci za bardzo skupiają się na sprawach technicznych(uchwyt ma być tak, nogi tak itd.). Wtedy kucam przed nimi i łapię jedną ręką za ich dłonie na kiju, a drugą poniżej gripu. Zaczynamy razem machać w jednostajnym rytmie. Później puszczam za kij i macham tylko ręką na shafcie. Na koniec podsuwam piłkę u piłka o dziwo leci mimo tego ze nie skupili się na aspektach technicznych.

 

Jeśli chodzi o putting to przede wszystkim jest to dla mnie sprawa głowy. Technika stanowi jakieś 20% maksymalnie. Na początku potrzebujemy techniki, jako podstaw, ale później musimy wyrobić w sobie „czucie”. Musimy czuć putter, długość zamachu, szybkość trawy i co najważniejsze musimy wierzyć ze potrafimy każdy strzał wsadzić do dołka. Jeśli się boimy to nawet najlepsza technika nie pomoże, jeśli podświadomość nie pozwala wykonać ruchu.

 

Więcej o puttingu w golfie możesz poczytać na blogu golfowym – mygolf.pl